Wstecz

Groń Jana Pawła II
Groń Jana Pawła II, 34-125 Rzyki

Groń Jana Pawła II
 
Groń Jana Pawła II (do 2004 Jaworzyna; 890m n.p.m.) to szczyt górski w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego). Szczyt, razem z pobliskim Leskowcem, tworzy ważny rejon turystyczny. Od 1932 znajduje się tu schronisko PTTK "Leskowiec".

Groń Jana Pawła II to szósty co do wysokości szczyt Beskidu Małego, oddalony od Leskowca o około 1 kilometr. Punkt widokowy na Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, Pogórze Wielickie i Pogórze Śląskie. Na południowym stoku około 100 metrów od szczytu stoi wybudowane w 1932 roku schronisko. Obok schroniska duży węzeł szlaków: czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny.

Tuż pod szczytem znajduje się kaplica poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II oraz Jego pomnik. Na północnym stoku znajduje się trasa narciarska i dwa wyciągi.

Na szczycie znajduje się kaplica wzniesiona w 1995 roku z inicjatywy działacza PTTK Stefana Jakubowskiego z Andrychowa, oraz stalowy krzyż z 1991 roku, poświęcony "ludziom gór". W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 oraz ołtarz z inskrypcją: Jest nas troje: Bóg, góry i ja. Papież w latach swego dzieciństwa i młodości wielokrotnie wchodził na szczyt; również jako biskup. Latem pokonywał szlak piechotą, zimą jeździli tu na nartach.

Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970, po mszy, odprawionej z okazji 25. lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Zmianę nazwy góry na obecną dokonano Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 27 stycznia 2004, choć już dużo wcześniej okoliczna ludność spontanicznie przemianowała górę i nazwa ta pojawiała się też w przewodnikach turystycznych.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Punkty widokowe
- Szlaki turystyczne