Wstecz

Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP
pl. Jana Pawła II 1, 34-100 Wadowice
tel. (33) 873-20-96

Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP
 

Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP to kościół parafialny parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. W prezbiterium uwagę przyciąga odnowiony i ozdobiony polichromią ołtarz główny z wizerunkiem patronki świątyni – Maryi Panny z Dzieciątkiem, której postać zdobi srebrna szata. Interesujące są namalowane na suficie malowidła polskich świętych, którzy przypominają Ewangelię ośmiu błogosławieństw.

Od strony północnej znajduje się kaplica Świętej Rodziny. Charakterystyczne jest, iż w miejsce św. Joachima jest figurka św. Jan Kantego – profesora Akademii Krakowskiej. W kaplicy tej jest kamienna, barokowa chrzcielnica ze złotą pokrywą, zwieńczona krzyżem. To właśnie przy niej 20 czerwca 1920 został ochrzczony Karol Józef Wojtyła, przez ks. Franciszka Żaka - kapelana wojskowego.

Od strony południowej na uwagę zasługuje kaplica Świętego Krzyża z wizerunkiem Ukrzyżowanego Chrystusa. Najnowsza kaplica znajdująca się w prawej nawie pod chórem będzie poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II. Oprócz ołtarza, pod którym znajduje się krypta przygotowana dla ks. proboszcza Jakuba Gila zawiera tron, na którym papież siedział w czasie ostatniej pielgrzymki do Wadowic 16 czerwca 1999.

W lewej nawie bazyliki od strony plebanii znajduje się kaplica, w której umieszczony jest cudowny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ukoronowany przez papieża Jana Pawła II – Wadowiczanina – 16 czerwca 1999 podczas trzeciej wizyty w rodzinnym mieście. Od świątyni kaplica oddzielona jest czarną kratą, na której umieszczony jest herb papieski i napis Totus Tuus oraz liczne wota składane przez wiernych w dowód wdzięczności za otrzymane łaski.

Cudowny obraz znajduje się na środku neogotyckiego ołtarza zbudowanego w 1903 roku. W rogu obrazu umieszczony jest złoty, papieski różaniec. Łaciński napis na obrazie "S. Maria de Perpetuo Succursu" - Matka Boża Nieustającej Pomocy.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne