Wstecz

Pomnik Jana Pawła II
pl. Jana Pawła II, 34-100 Wadowice

Pomnik Jana Pawła II
 

Pomnik Jana Pawła II w Wadowicach odsłonili 30.08.2006 metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz burmistrz rodzinnego miasta papieża Ewa Filipiak. Monument stanął na wadowickim rynku. Uroczystość poprzedziła msza św. w Bazylice Ofiarowania NMP. Kardynał Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas mszy św. powiedział, że Wadowice muszą - i to jest obowiązek - pozostać w każdym pokoleniu miastem kochającym papieża Jana Pawła II.

Wadowicki pomnik przedstawia Jana Pawła II stojącego na granitowej skale. W lewej dłoni papież trzyma pastorał, a prawą rękę ma wyciągniętą w geście błogosławieństwa. Autorem monumentu jest Maksymilian Biskupski. Studiował rzeźbę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Spod jego dłuta wyszedł m.in. pomnik "Poległym i Pomordowanym na Wschodzie" w Warszawie, przed którym w 1999 roku modlił się Jan Paweł II.

Projektował także wystrój cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Biskupski wykonał już jeden pomnik Jana Pawła II. Został odsłonięty w 1988 roku w Dukli.

Pomnik stoi na wadowickim rynku, tuż przy bazylice, kilka metrów od miejsca, w którym papież spotykał się z wadowiczanami podczas wizyt w rodzinnym mieście w 1979 i 1999 roku. W bazylice Karol Wojtyła został ochrzczony, przyjął I komunię i bierzmowanie. Obok stoi także dom rodzinny Jana Pawła II. Dotychczas w tym miejscu ustawiony był cokół z rzeźbą przedstawiającą głowę Ojca Świętego.

Została tam umieszczona w dniach choroby i śmierci Jana Pawła II i stała nieprzerwanie do teraz. Obecnie trafiła z powrotem przed salę sesyjną wadowickiego magistratu.

Nowy pomnik jest drugim monumentem w Wadowicach, upamiętniającym Jana Pawła II. Pierwszy, dłuta włoskiego rzeźbiarza Luciano Minguzziego, stoi przed kościołem św. Piotra Apostoła.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Pomniki