Wstecz

Kościół św. Piotra Apostoła Wadowice
al. M. B. Fatimskiej 90, 34-100 Wadowice
tel. (33) 823-28-88
http://www.swpiotr.wadowice.pl
t.kasperek@poczta.onet.pl

 
Kościół św. Piotra Apostoła w Wadowicach to siedziba parafii św. Piotra Apostoła i dekanatu wadowickiego - Południe. Kościół został wybudowany jako votum wdzięczności za wybranie Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II oraz za uratowanie go z zamachu na placu św. Piotra w Rzymie dnia 13. maja 1981.


Budowla została zaprojektowana przez Jacka Gyurkovicha, Ewę Węcławicz-Gyurkovich i Przemysława Szafera w stylu postmodernistycznym i symbolicznym. Poszczególne fragmenty budowli nawiązują do budynków z Wadowic, Krakowa i Rzymu, symbolizując drogę Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Na posadzce kościoła zaznaczony jest czerwonymi płytkami obrys Placu św. Piotra i miejsce zamachu na Papieża Jana Pawła II 13. maja 1981 roku.


Budowę rozpoczęto w 1984 roku. W 1985 erygowano przy nim nową parafię św. Piotra Apostoła. W 1988 wmurowano kamień węgielny z drzwi Bazyliki św. Piotra na Watykanie. 14 sierpnia 1994 Jan Paweł II dokonał konsekracji kościoła. W 2003 za kościołem na wzgórzu wybudowano ścieżkę na wzór Golgoty. Przy ścieżce ustawione są stacje drogi krzyżowej, tablice z Dekalogiem i Ośmioma Błogosławieństwami. Na Golgocie wznosi się Krzyż Misyjny Przed kościołem znajduje się pomnik Papieża Jana Pawła II wykonany przez Luciano Minguzziego.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Obyczaje
- Pomniki