Wstecz

Lanckorona – Zatrzymany Czas
Lanckorona, 34-143 Lanckorona

Lanckorona – Zatrzymany Czas
 
Lanckorona leży w Małopolsce, przy międzynarodowej trasie z Cieszyna i Bielska-Białej do Krakowa. Jadąc od zachodu, mijamy najpierw Wadowice a potem Kalwarię Zebrzydowską. 3km za tą drugą miejscowością, we wsi Brody trzeba skręcić w prawo, potem trzeba skręcić w lewo, drogą kierującą się w górę. Po 3km malowniczych serpentyn droga kończy się na lanckorońskim rynku.

Spacerując po Lanckoronie, małej romantycznej miejscowości, położonej na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego, ma się wrażenie, że czas zatrzymał się tu w miejscu. Miejscowość ukryta jest w lesie porastającym sporą górę, leżącą tuż za Kalwarią Zebrzydowską. Jadąc główną trasą w kierunku Krakowa, trudno nawet przypuszczać, że na szczycie wzniesienia znajduje się małe urokliwe miasteczko z olbrzymim rynkiem, wokół którego rozsiane są drewniane chatynki. I to jest właśnie główna zaleta Lanckorony.

W leżącej na uboczu miejscowości zachował się unikatowy klimat minionych wieków, którego próżno szukać w innych okolicznych miejscowościach. Lanckorona zawsze słynęła z targów i jarmarków, odbywających się cyklicznie w miasteczku. Do czasów dzisiejszych przetrwały jedynie dwa jarmarki, które odbywają się tu wiosną. Kilka lat temu postanowiono jednak wrócić do starej tradycji miasta jarmarcznego i powołano do życia Jarmark Anielski, który odbywa się co roku w grudniu, na dwa, trzy tygodnie przed świętami.

Podczas pierwszego jarmarku w grudniu 2004 roku, przy lanckorońskim rynku powstało małe Muzeum Aniołów, do którego trafiły pierwsze eksponaty. W czasie jarmarku mieszkańcy miasteczka i okolic prezentują i sprzedają swe wyroby – ciasta, pierniki i różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze. Najwięcej jest aniołów, wyrabianych tu z najróżniejszych surowców – zarówno jadalnych, jak i nie. W trakcie imprezy można także uczestniczyć w różnorakich warsztatach. Utarło się już, że punktem kulminacyjnym imprezy jest Anielski Przemarsz, który kończy się przekazaniem do Muzeum Aniołów nowych, ręcznie zrobionych statuetek Aniołków.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Miejsca niezwykłe
- Miejsca z klimatem
- Zabytki