Wstecz

Dolina Karpia - Zator
Zator, 32-640 Zator
http://www.dolinakarpia.org

 
Pomiędzy dwoma miastami, których zabytki wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego - Oświęcimiem a Kalwarią Zebrzydowską, niedaleko tak chętnie odwiedzanych przez pielgrzymów Wadowic, rozkwita w stawach, pięknie meandrujących rzekach, krzyku ptaków i falującej pod kołami ziemi - "Dolina Karpia". Nie jest to nazwa geograficzna, lecz program zainicjowany przez trzy gminy Doliny Górnej Wisły: Zator, Przeciszów i Spytkowice.

Gminy te chciały w ten sposób rozwijać i promować założone już w średniowieczu stawy hodowli karpia królewskiego.

Stawy hodowlane zajmujące ok. 3 tys. ha, rozciągają się w dolinie Wisły, Skawy i Wieprzówki. Do największych i najciekawszych należą: Przeręb, Spytkowice, Bugaj, Grojec, Stawy Monowskie oraz Brzeszcze-Nazieleńce. Największy zbiornik - Pilawa (78ha) - znajduje się w gospodarstwie rybackim Przeręb (większość stawów nie przekracza powierzchni 40ha).


W ramach projektu "Dolina Karpia" działa m.in. internetowe Muzeum Karpia. Dolina to istny labirynt stawów, żwirowisk, grobli i głębokich jarów porośniętych buczyną. Samych ścieżek rowerowych jest ok. 200km, plus kilka ścieżek dydaktycznych, sporo zbiorników do sportowego wędkowania.

Święto Karpia to niezwykłe artystyczno-kulinarne wydarzenie, to prawdziwy festiwal tradycji i folkloru w roli głównej z karpiem. Atrakcyjny program obchodów Święta Karpia ściąga do Zatora nie tylko mieszkańców Zatorszczyzny, ale również gości z odległych (czasem nawet bardzo) miejscowości. Przez trzy dni (zwykle w ostatnich dniach czerwca lub pierwszych dniach lipca) wiele się dzieje.

Odbywają się: koncerty, wystawy, pokazy artystyczne, mecze, turnieje, prezentacje kulinarne z karpiem przyrządzonym na "tysiące sposobów", rajd rowerowy, loty balonem i inne naprawdę ciekawe atrakcje.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Akweny
- Miejsca niezwykłe