Wstecz

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
ul. Kościelna 7, 34-100 Wadowice
tel. (33) 823-26-62
http://www.domrodzinnyjanapawla.plmuzeum@domjp2.pl

 
Dom rodzinny Karola Wojtyły znajduje się przy ul. Kościelnej 7 (dawniej: Rynek Nr 2). Obecnie mieści się w nim Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II.

Kamienica, zbudowana w XIX wieku była własnością Seweryna Kurowskiego, aptekarza, długoletniego wiceburmistrza Wadowic. W 1905 roku kupił ją cukiernik Józef Lisko i po sześciu latach sprzedał ją Żydowi Yehielowi Bałamuthowi, kupcowi, prezesowi gminy żydowskiej i radnemu miejskiemu.


Muzeum mieści się w dawnym mieszkaniu Wojtyłów i sąsiednim pomieszczeniu na I piętrze. Założyła je Kuria Metropolitalna w Krakowie, ówczesny proboszcz ks. Edward Zacher i Urząd Miasta. Otwarto je 18. maja 1984 roku, w 64. rocznicę urodzin Ojca Świętego. Do stałej ekspozycji należą fotografie z dzieciństwa, lat szkolnych i młodości przyszłego Papieża, a także z czasów, gdy był wikariuszem, biskupem, kardynałem i papieżem. Są kopie świadectw, dyplomów, rękopisów (m.in. sztuki "Brat naszego Boga").

Z dawnego mieszkania zachowały się: kaflowy piec kuchenny, kilka naczyń, półka, stoliczek, kosz na bieliznę, portrety rodzinne. Są też: narty, wiosło, plecak, czapka, modlitewnik, cztery sutanny (kapłańska, biskupia, kardynalska i papieska).

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea
- Zabytki