Wstecz

Klasztor Karmelitów Bosych w Zawoi
Zawoja - Przysłop, 34-222 Zawoja
tel. (33) 877-52-11

Klasztor Karmelitów Bosych w Zawoi
 

Klasztor Karmelitów Bosych w Zawoi usytuowany w północnej części miejscowości Zawoja (województwo małopolskie, powiat suski), na terenie osiedla Przysłop.

Pierwsza w tym miejscu kaplica powstała w 1945 roku. W 1951 roku, wykorzystując piękne położenie, wokół kaplicy wybudowano czternaście kapliczek - stacji drogi krzyżowej, funkcjonujących do dziś.

Od roku 1970, za zgodą biskupa Franciszka Jopa rozpoczęto przystosowywanie kaplicy do funkcji domu zakonnego. 1 stycznia 1976 roku Kuria Metropolitalna w Krakowie oficjalnie powierzyła karmelitom duszpasterstwo parafialne. Zespół budynków obecnego klasztoru powstał w latach 1986-1990. Wówczas wybudowano zespół oazowy i kościół Św. Józefa Robotnika.

Klasztor OO. Karmelitów Bosych wznosi się na zboczu góry, poniżej Magurki i Przysłopia. Ośrodek dysponuje 85 miejscami do spania, do których zaprasza: oazy młodzieżowe, grupy pielgrzymkowe, zielone szkoły oraz rodziny.

Jedną z głównych atrakcji Klasztoru OO. Karmelitów Bosych jest elektrownia wiatrowa - wybudowana z inicjatywy o. Romualda Wilka. Elektrownia jest w pełni zautomatyzowaną i profesjonalną elektrownią wiatrową typu EW 160, wyposażoną w silnik wiatrowy trzy-skrzydłowy o średnicy wirnika 22m. Budowa elektrowni wiatrowej (1996 roku) sfinansowana została przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Bielsku-Białej, Ekofundusz i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z Warszawy oraz prywatnych sponsorów i zakon.

Miejsce, w którym usytuowany jest wiatrak, to cel wycieczek przebywających w Zawoi wczasowiczów i turystów, skąd podziwiać można malowniczą panoramę Pasma Policy, masywu Babiej Góry i Pasma Jałowca.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne