Wstecz

Szczyt Sokolica
Sokolica, 34-200 Sucha Beskidzka

Szczyt Sokolica
 
Sokolica (747m n.p.m.) – szczyt w północno-wschodniej części Pienin Środkowych, w tzw. Pieninkach. Od sąsiedniego, leżącego w tej samej grani Czertezika oddziela ją przełęcz Sosnów.

Geologicznie jest to część Pienińskiego Pasa Skałkowego, zbudowana z odpornych na wietrzenie wapieni rogowcowych. Północne stoki porasta las bukowo-jodłowy, na szczycie występują reliktowe sosny (najstarsza ma około 500 lat). Natomiast południowe, skalne ściany opadają prawie pionowo, uskokami w 310-metrową przepaść do przełomu Dunajca. Najwyższy uskok pod szczytem Sokolicy to pionowa niemal ściana 100m wysokości. Pod nią znajduje się spiczasta skała zwana Cukrową Głową (szczególnie okazale prezentująca się z Drogi Pienińskiej). Ściany te porastają obficie porosty, smagliczka skalna, aster alpejski, złocień Zawadzkiego i inne naskalne rośliny wapieniolubne. W urwiskach gniazdują pomurniki i pustułki.

Bardzo trudną technicznie południową ścianą Sokolicy po raz pierwszy w 1960 roku wspięli się krakowscy wspinacze: Roman Łazurski i Jerzy Potocki. Nazwa szczytu pochodzi od tego, że dawniej gniazdowały w niej sokoły. Od dawna była celem turystycznych wypraw. Już w 1867 roku jej pierwszy album fotograficzny sporządził Franciszek Wyspiański, 10 lat wcześniej malował ją Józef Szalaj. W 1880 roku pisano w prasie: "Tylko osoby silne, umiejące dobrze chodzić po górach wdzierają się na Sokolicę". E. Gąsowski oglądający ją podczas spływu tratwami w 1879 roku pisał: "Prześliczny stąd widok na Sokolicę, najwspanialszą ze wszystkich skał pioninskich".

Położona jest na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Obok Trzech Koron jest najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych. Szczyt jest kapitalnym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Aktualnie wstęp na sam szczyt Sokolicy jest płatny. Bilet upoważnia również do wejścia na Trzy Korony (w tym samym dniu).

Samo wejście na Sokolicę to boczna, odbiegająca od szlaku ścieżka ubezpieczona metalowymi poręczami (około 40m różnicy poziomów, 7 min. podejścia w górę). Do tego miejsca prowadzi niebieski szlak turystyczny, który przebiega ze Szczawnicy odcinkiem Drogi Pienińskiej przez przewóz promowy (Nowy Przewóz) na drugą stronę Dunajca i dalej tzw. Sokolą Percią. Z drugiej strony wiedzie on z Trzech Koron przez Zamkową Górę i grań Pieninek (Czerteż, Czertezik, przełęcz Sosnów). Na przełęcz Sosnów biegnie także zielony szlak z Krościenka. Uwaga: w razie burzy należy jak najszybciej opuścić szczyt.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Flora
- Punkty widokowe
- Szlaki turystyczne