Wstecz

Zamek Biskupi "Lipowiec"
Wygiełzów, ul. Podzamcze 1, 32-551 Babice
tel. (32) 613-40-62, (32) 622-87-49
http://zamek-lipowiec.republika.pl

 
Zamek składał się z zamku właściwego (założonego na planie zbliżonym do pięciokąta) i przedzamcza otoczonego murem obronnym. Jako budulec wykorzystano łatwo tu dostępny kamień wapienny oraz sporadycznie cegłę.

Najstarszą zachowaną do czasów obecnych częścią zamku jest charakterystyczna cylindryczna, czterokondygnacyjna baszta z przełomu XIII i XIV wieku wtopiona do połowy swej wysokości w XV-wieczne wieloboczne zabudowania południowo-wschodniego skrzydła. Wieża ta, o wysokości 28m, posiada okienka strzelnicze z wymyślnym systemem odprowadzającym dym z prochu i umożliwiające obstrzał dojścia do zamku z broni palnej.

Pozostałością po okresie więzienia biskupiego jest tzw. loch głodowy (pozostałość obyczajów więziennych z XIII i XIV wieku) w dolnej partii wieży, do którego spuszczano więźniów na sznurach przez ciasny otwór. Obecnie udostępnione jest wejście na szczyt wieży, z której roztacza się przepiękny widok na Kotlinę Oświęcimską i dolinę Wisły z jej rozlewiskami oraz stawami rybnymi w Zatorze.

Główne zabudowania zamku właściwego otaczają dziedziniec wewnętrzny trzema kondygnacjami zabudowań. Obecnie na ścianie wewnętrznego dziedzińca można zobaczyć fragmenty dobrze zachowanej ornamentyki zamku - herby krakowskich biskupów z godłem Oleśnickiego (Dębno) i Jastrzębca (Jastrzębiec) oraz tarcze z herbami Andrzeja Zebrzydowskiego.

W ruinach zamku zachowała się m.in. głęboka studnia, w której w trakcie zabezpieczania zamontowano oświetlenie. Na parterze znajdowały się m.in.: refektarz, kuchnia, spiżarnia, wozownia. Na I piętrze zlokalizowane były: pokoje księży, szpital i kaplica, a na II piętrze - cele więzienne i pokoje dla służby.

Z przełomu XIII i XIV wieku pochodzą fundamenty zespołu bramnego z szyją bramną odkryte w latach 70-tych XX wieku, które świadczą, że do zamku prowadził most zwodzony przerzucony nad 7-metową fosą, a brama miała dwa osobne wejścia - jedno dla pieszych i drugie dla konnych.

Poniżej zamku właściwego funkcjonowało przedzamcze otoczone wysokim murem obwodowym z bramą wjazdową mieszczące tradycyjnie zabudowania gospodarcze. Według legendy duch kanclerza Zbigniewa Oleśnickiego ukazywał się na zamku do chwili pożaru.

Wokół zamku rozciąga się rezerwat krajobrazowy "Lipowiec".

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki
- Zamki