Wstecz

Zamek Suski
ul. Zamkowa 1, 34-200 Sucha Beskidzka
tel. ( 33) 874-13-03, fax: (33) 874-13-03
http://www.zameksuski.pl

 
Zespół Zamkowo-Parkowy z renesansowym zamkiem jest zwany "Małym Wawelem", został wzniesiony około 1554 roku.

W skład Zespołu Zamkowo-Parkowego wchodzą: zamek, oranżeria, zabudowania gospodarskie, przekształcony browar (poza murem zespołu), zespół parkowy (od południa i południowego-zachodu). Z nie istniejących już dzisiaj zabudowań: folwark, stawy z wylęgarnią ryb, gorzelnia, młyn zamkowy nad Stryszawką, stajnie.

Zawiązkiem zamku był dwór obronny wzniesiony ok. 1554 roku przez Kaspra Suskiego, usytuowany na północ od Rynku u podnóża góry Jasień. Budowla powstała z miejscowego kamienia łamanego, obrabianego stosownie do potrzeb nielicznych szczegółów dekoracyjnych budynku. Został rozbudowany w okazałą magnacką rezydencję w 1614 roku z udziałem Piotra Komorowskiego, a powiększony i wewnątrz zmodernizowany około 1708 roku przez Annę z Lubomirskich Wielopolską voto Małachowską. Rekonstruowany w latach 1882-87 i 1905.

Zamek jest murowany - trójskrzydłowy z czterema wieżami, zgrupowany dookoła prostokątnego dziedzińca z wjazdem od wschodu. Skrzydło południowe jest jednotraktowe - dwupiętrowe, częściowo podpiwniczone zakończone od wschodu dwupiętrową budowlą z II połowy XVI wieku (znacznie z czasem przekształcone). Budowla ta wysunięta na dziedziniec od tej strony opięta jest szkarpami i flankowana od wschodu dwoma wieżami: północno-wschodnią z II połowy XVI wieku i południowo-wschodnią z 1708 roku.

Wieża południowo-wschodnia jest z balkonem w stylu Rejencji, z herbem Starykoń, z datą 1708 roku i chorągiewką z herbem Wieniawa wraz z drugą wieżą przy południowo-zachodnim narożniku zamku tego samego kształtu i z tego samego okresu flankuje zarazem południową elewację zamku.

Na górze Jasień znajduje się kaplica wzniesiona dla upamiętnienia walk stoczonych przez Konfederatów Barskich z oddziałami rosyjskimi gen. Suworowa w 1771 roku. Powstała prawdopodobnie w 1773 roku. W części głównej mieści się ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Parki
- Zabytki
- Zamki