Wstecz

Kaplica Filasowa w Makowie Podhalańskim
ul. 3 Maja, 34-220 Maków Podhalański

Kaplica Filasowa w Makowie Podhalańskim
 
Murowana kapliczka ufundowana została w 1845 roku przez Jana Kantego i Reginy Filasów ku czci patrona fundatora - św. Jana Kantego. Kształtem swym przypomina prezbiterium makowskiego kościoła parafialnego. Kaplica jest prostokątna z wielobocznym zamknięciem od strony ołtarza. Bryła budynku opięta jest szkarpami, wejście i okna są ostrołukowe. Całość nakrywa siodłowy dach z wieżyczką na sygnaturkę od frontu. Ostatnio budynek został gruntownie odrestaurowany.

Oglądając kaplice domkowe, których na omawianym terenie jest wiele (m.in. Budzów, Jordanów, Juszczyn, Kojszówka, Sidzina, Sucha Beskidzka, Tarnawa Dolna i Górna, Toporzysko, Zawoja), warto zwrócić uwagę na ich wyposażenie. Nieraz jest ono znacznie starsze od samych kaplic. Tak jest np. w Śleszowicach, gdzie w murowanej kaplicy z 1847 r. znajduje się cenny posąg Matki Bożej Bolesnej z 1470 roku. Z XVII w. pochodzi kamienna rzeźba Chrystusa w kaplicy w Osielcu.

Również z tego okresu są barokowe rzeźby w dziewiętnastowiecznej, krytej gontowym dachem z drewnianą sygnaturką, kaplicy w Łętowni.
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne