Wstecz

Beskidzkie Centrum Zabawkarstwa Ludowego
Stryszawa 263, 34-205 Stryszawa
tel. (33) 874-72-36
gokstryszawa@poczta.fm

Beskidzkie Centrum Zabawkarstwa Ludowego
 
Beskidzkie Centrum Zabawkarstwa Ludowego skupia swą działalność głównie na kultywowaniu i promowaniu słynnej tradycji w Stryszawie, tradycji zabawkarstwa. Centrum działa w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie.

Beskidzkie Centrum Zabawkarstwa Ludowego prowadzi muzeum zabawkarstwa, usytuowane w budynku tzw. starej organistówki. Na wystawę stałą składają się bogate zbiory zabawek z kilku ostatnich lat, m.in. koniki, grzechotki, ptaszki, bryczki, taczki itp. Wystawa czasowa to zwykle ekspozycja dzieł konkursowych (zabawek i rzeźb), pochodzących z konkursów organizowanych przez Centrum.


Oprócz ekspozycji muzealnej, instytucja zajmuje się również prowadzeniem warsztatów: "Ptaszki stryszawskie", "Zabawki stryszawskie", "Eko-zabawki z siana", "Zdobnictwo bibułkowe", "Pisanki", "Tradycyjne ozdoby choinkowe", "Garncarstwo", "Tkactwo artystyczne", "Malarstwo na szkle", "Koszyczki ze sznurka". Warunkiem udziału w powyższych warsztatach jest (oprócz uiszczenia opłaty) wcześniejsze, najlepiej telefoniczne, wyrażenie chęci uczestnictwa. Warsztaty ze względów organizacyjnych odbywają się w budynku GOK-u.

Gminne Centrum Kultury w Stryszawie jest zaangażowane w organizację wielu imprez kulturalnych. Zwiedzanie możliwe po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea
- Sztuka