Wstecz

Parafia p.w. M.B. Nieustającej Pomocy
ul. Sikorskiego 72, 32-590 Libiąż
tel. (32) 627-78-42, tel. kom. 691-919-150
http://www.biskuphodur.plparafia@biskuphodur.pl

 

Parafia należy do Kościoła Polskokatolickiego. Kościół należy do Unii Kościołów Starokatolickich, nie podlega jurysdykcji papieskiej, stanowi własną Hierarchię Biskupów. Wyznaje wiarę w Boga w Trójcy Świętej. Czci Najświętszą Maryję Pannę i oddaje część Świętym. Uznaje siedem Sakramentów świętych. Liturgia Mszy Świętej jest taka, jak w Kościele Rzymskokatolickim.

Wydawana gazeta ogólnokościelna: miesięcznik "Rodzina".

Pierwsze nabożeństwo Kościoła Polskokatolickiego w Libiążu (Żarkach – Moczydle) odbyło się 23 lipca 1961 roku w Remizie Strażackiej. Niespełna miesiąc później Parafia została erygowana dekretem z dnia 16 sierpnia 1961 roku pod wezwaniem "Matki Bożej Nieustającej Pomocy". Uroczystość parafialna – odpustowa przypada na niedzielę po 8 września.


Kościół w Libiążu (Żarkach-Moczydle) jest wyjątkowy, ponieważ w jego miejscu urodził się Biskup Franciszek Hodur. Na tej ziemi dojrzewał, tu kształtowała się jego wrażliwość, kształtowała myśl patriotyczna, tutaj spotykał się z ciężko pracującymi chłopami i robotnikami. I to im – ludziom pracy – poświęcił się za oceanem, walcząc o ich prawa, godność, walcząc przed wynarodowieniem i upokorzeniem.

Kościół powstał dzięki ofiarom złożonym przez Polonię amerykańską – wiernych Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego. Polonia chciała w ten sposób podziękować ks. biskupowi Franciszkowi Hodurowi za wszystko, co zrobił dla Polonii i Kościoła PNKK w USA i Polsce (zwanego po 1951 roku Kościołem Polskokatolickim). Organizacje istniejące przy parafii: Koło Ministrantów, Towarzystwo Adoracji Najświętszego Sakramentu, Kółko Różańcowe.
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne