Wstecz

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini
ul. Głowackiego 3, 32-540 Trzebinia
tel. kom. 668-829-119, fax: (32) 753-54-33
http://www.trzebinia.salwatorianie.pl

 
Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini słynie z cudownej Figury Matki Bożej Fatimskiej, sprowadzonej z Fatimy w 1962 roku.

W 1901 roku księża Salwatorianie założyli w Trzebini nową wspólnotę - pierwszą placówkę Salwatorianów na ziemiach polskich. Początkowo wynajmowali budynek, a dopiero w 1903 roku zakupili 3ha ziemi za stacją kolejową z przeznaczeniem na budowę zabudowań klasztornych i kościoła. W 1910 roku poświęcono kamień węgielny pod budowę świątyni, zaprojektowanej w stylu neogotyckim. Budowę przerwał wybuch I wojny światowej.

Prace nad kościołem podjęto dopiero w 1954 roku, a zakończono w 1961 roku. W 1967 roku figurę Matki Bożej przeniesiono do specjalnie przygotowanej kaplicy, a w 1997 roku uroczyście ukoronowano koronami papieskimi, podnosząc też kościół do rangi Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (pierwsze nocne czuwanie fatimskie odbyło się 47 lat wcześniej, 13 maja 1950 roku).

Szczególną uwagę w kościele zwracają barwne witraże oraz 35 głosowe organy. Kościół i klasztor są otoczone rozległym parkiem, w którym w kamiennej grocie znajduje się figura Matki Bożej. W parku rozmieszczone są również stacje Drogi Krzyżowej z figurami wykonanymi przez rzeźbiarzy J.J. Noworolów z Krakowa. Przy kościele znajduje się również grobowiec Salwatorianów.

W klasztorze młodzi ludzie przygotowują się do życia kapłańskiego i zakonnego (w 1996 roku przeniesiono tu nowicjat Polskiej Prowincji Salwatorianów). Znajduje się tu również pierwszy w Polsce (założony w roku 1928) Dom Rekolekcyjny dla osób świeckich oraz Instytut Misjonarek Świeckich. Do dobrej tradycji należą organizowane w klasztorze księży Salwatorianów koncerty muzyki kameralnej.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Grobowce
- Obyczaje
- Parki
- Zabytki sakralne