Wstecz

Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej
Młoszowa, ul. Florkiewicza, 32-540 Trzebinia
http://www.ue.katowice.pl/?contentid=1033

 
Najstarsze wzmianki o Młoszowej pochodzą z XIV wieku. Kajetan Florkiewicz, adwokat z Kęt, zakupił dobra młoszowskie w 1798 roku. Jego syn - Juliusz Ozdoba Florkiewicz postanowił przebudować klasycystyczny dwór w Młoszowej i nadać mu bardziej "starożytny" charakter.

Jego zamierzeniem było nie tylko upiększenie rezydencji, ale też ubarwienie jej wizerunku i przekonanie współczesnych, że w tym miejscu już w początkach XVII wieku istniał zamek, zniszczony w czasie wojny północnej przez Szwedów, który teraz jest przez niego zaledwie "odbudowywany". Rzekoma odbudowa miała być przeprowadzona na podstawie fikcyjnego inwentarza z 1705 roku. Prace trwały kilkanaście lat i realizowane były pod kątem uwiarygodnienia spreparowanej historii i tradycji rycerskiej w pochodzącej z mieszczaństwa rodzinie Florkiewiczów.

Do zaprojektowanych na początku XIX wieku budynków w początku lat 50-tych dodano stylizowaną bramę wjazdową i duży staw od frontu, a cały teren wraz z parkiem otoczono murem z łamanego kamienia. Pod koniec lat 50-tych XIX wieku rozpoczęto przebudowę samego budynku dworu. 11 stycznia 1862 roku poświęcono "odbudowany" zamek i udostępniono go zwiedzającym. Detale architektury, wykrój okien, wieże, epitafia i wmurowana w północną ścianę loggi kamienna tablica "upamiętniająca", wymyślone przez właściciela wydarzenia miały sugerować kolejne przemiany w bryle budynku i jego dziejach.

Cała zbudowana przez Juliusza Florkiewicza południowa część zamku obecnie nie istnieje, ponieważ po przejęciu majątku w 1898 roku przez wnuka Florkiewiczów - Juliusza Potockiego - rezydencja została gruntownie przebudowana, z uwzględnieniem modnego wówczas wzornictwa francuskiego, przez architekta krakowskiego Zygmunta Hendla. Nie zachowały się również Baszta Kozacka, Rondel Hajduków i inne zabudowania, rozebrane po II wojnie światowej.

Obecnie zespół pałacowo-parkowy ma postać neogotyckiego obiektu, składającego się z części pałacowej oraz przyległej do niej kaplicy, położonego na terenie założonego w 1824 roku 17-hektarowego parku. Otacza go mur z basztą i Bastionem Belwederskim. W 1998 roku Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej stał się własnością Akademii Ekonomicznej im. K. Adamieckiego w Katowicach. Ośrodek zostanie przystosowany do prowadzenia różnych form kształcenia akademickiego oraz międzynarodowych konferencji i seminariów.

Zapraszając Państwa do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Młoszowej, mamy nadzieję, że już wkrótce zostanie mu przywrócona dawna świetność, by jak przed laty był ozdobą tego regionu, a teraz również chlubą katowickiej Alma Mater. Zespół Pałacowo Parkowy w Młoszowej jest jednym z punktów na Szlaku Renesansu w Małopolsce.
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Pomniki
- Zabytki