Wstecz

Sanktuarium Maryjne w Płokach
Płoki, ul. Główna 2, 32-543 Myślachowice
tel. (32) 613-71-63
http://www.sanktuariumploki.diecezja.pl
sanktuariumploki@diecezja.pl

 
Parafia powstała na początku XIV stulecia. Słynie z cudownego obrazu Matki Boskiej nieznanego autora, który pochodzi z XV wieku. Sława obrazu płockiego spowodowała, że został on ukoronowany koronami papieskimi, a Sanktuarium odwiedzane jest przez licznych pielgrzymów.

Pierwszy murowany kościół na płockim wzgórzu Zagajnik powstał na początku XIV stulecia (parafię erygowano w 1314 roku i pierwszy kościół mógł powstać w tym okresie, natomiast jej istnienie w Płokach potwierdza spis świętopietrza z 1326roku). Po pożarze w 1793 roku odbudowano go w stylu klasycystycznym, jako znacznie skromniejszą świątynię, którą ze względu na zły stan techniczny rozebrano w 1949 roku. Budowę obecnego kościoła zakończono w 1954 roku.

Największym skarbem świątyni jest cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzący z II połowy XV wieku (autor nieznany). Jest to najstarszy zabytek malarski w Trzebini. Namalowano go na desce w technice temperowej na sposób wzorowany na bizantyjskim typie ikonograficznym Hodigitrii, z wytłoczonym w kredowym pozłacanym tle motywem wici akantu. Drugi cenny zabytek - pochodzący z początku XIV wieku pełnowymiarowy krucyfiks - znajduje się obecnie w kościele w Psarach.

Sanktuarium Matki Bożej - Patronki Polskich Rodzin Robotniczych stanowi jeden z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego w Archidiecezji Krakowskiej, którego sława datuje się co najmniej na pierwszą połowę XVII wieku. W 2007roku umieszczono je, podobnie jak Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, na trzebińskim Salwatorze, na trasie międzynarodowego szlaku pielgrzymkowego, biegnącego od Częstochowy do Mariazell w Austrii.


Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Obyczaje
- Zabytki sakralne