Wstecz

Kościół pw. św Urbana
ul. Kościelna 2, 32-620 Brzeszcze
tel. (32) 211-12-33
http://www.parafia.brzeszcze.pl
parafia@parafia.brzeszcze.pl

 
Kościół został postawiony wyłącznie staraniem mieszkańców, w ciągu zaledwie dwóch lat, oddany do użytku i poświęcony w roku 1876.

We wnętrzu okazałego kościoła na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny, wykonany w 1892 roku w stylu barokowym przez krakowskiego artystę Kazimierza Chodzińskiego. Po obu stronach znajdują się figury świętych apostołów Piotra i Pawła. W nawie głównej kościoła są jeszcze dwa ołtarze boczne, sprowadzone w 1892 roku z Kościoła Mariackiego w Krakowie. W prawym ołtarzu bocznym umieszczono obraz Matki Bożej Różańcowej. Po obu stronach obrazu znajdują się figury dwóch pozostałych świętych Ewangelistów. Obrazy Drogi Krzyżowej wiszące na ścianach świątyni ufundowane zostały w 1877 roku.

Swój kościół mieszkańcy Brzeszcz powierzyli wezwaniu św. Urbana I – papieża, który pełnił pontyfikat w latach 222-230. Święty, którego brzeszczanie wybrali za swego patrona, w tradycji katolickiej uznawany jest za patrona właścicieli winnic, ogrodników, rolników i dobrych urodzajów. W dzień św. Urbana, co roku 25. maja, tradycyjnie błogosławiono pola. Na wybór patrona wpływ miało również wcześniejsze zdarzenie, kiedy to ogromne gradobicie nawiedziło wieś właśnie w dniu św. Urbana, niszcząc większość plonów w gminie.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki sakralne