Wstecz

Ruiny Zamku Tenczynek
Rudno, 32-067 Krzeszowice

Ruiny Zamku Tenczynek
 

Dziś możemy jedynie podziwiać ruiny XIV wiecznego, jednego z największych niegdyś zamków Małopolski. Ruiny zamku rycerskiego na terenach wsi Rudno k. Krzeszowic woj. małopolskie. Pierwsze wieści o Tenczynie pochodzą z 1319 roku, kiedy to kasztelan krakowski Nawoj z Morawicy (herbu Toporczyk) założył wieś Tenczyn. Zamek wspomniany jest dopiero w roku 1402 w testamencie właściciela.

Andrzej Tęczyński, syn Nawoja prawdopodobnie około 1350 rozpoczął budowę zamku. W 1570 roku Jan Tęczyński uczynił ze zamku wspaniałą rezydencję w stylu renesansowym. Rożne były koleje zamku, właścicielami byli: Opalińscy, Lubomirscy. W roku 1656 podczas najazdu szwedzkiego zamek został spalony, ale później go odbudowano. W XVIII wieku został opuszczony i zaczął się stawać malowniczą ruiną.

Średniowieczny zamek składał się z trzech okrągłych baszt gotyckich i jednej wieży kwadratowej - bramnej, nazwanej później Nawojową, otoczonych murem. Skrzydła mieszkalne rozłożone były wzdłuż muru północnego i wschodniego.

Legenda mówi, że podczas księżycowych nocy na wieży Nawojowej pośród płomieni widać postać płaczącej kobiety, słychać też szczęk żelaza. Postać ta znika dopiero gdy zabrzmi dzwon w pobliskim klasztorze. Inna legenda mówi o wielkich skarbach, znajdujących się w trzeciej, najgłębszej kondygnacji lochów zamkowych pod dawną kaplicą. Bogactw tych strzegą diabły pod postaciami wielkich psów. Można je wykraść tylko przez 2 dni w roku: nocą w Boże Narodzenie i na Wielkanoc. Należy się jednak wystrzegać cienia tajemniczego rycerza, który nocą krąży po zamku, bo kto go ujrzy ten nigdy już nie wraca.

Dojazd do ruin - ze wsi Tenczynek lub od miejscowości Brodła (zalecany dojazd od Krzeszowic i Tenczynka). Zamek jest dobrze widoczny od strony autostrady A 4, Kraków - Katowice.
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Niezwykłe historie
- Zabytki
- Zamki