Wstecz

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Krzęcin 47, 32-051 Wielkie Drogi
tel. (12) 270-60-04
http://www.krzecin.110mb.com

 
Krzęcin położony jest w Gminie Skawina. Przepiękny Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie z XVI wieku wpisany jest w Szlak Architektury Drewnianej. Rok erygowania parafii to 1326. Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny pochodzi z II. połowy XVI wieku. Został on zbudowany w 1589 roku. W XVIII wieku gruntownie go przebudowano, a w 1887 roku przedłużono nawę kościoła i dobudowano dwie wieże.

Kościół wniesiony jest w konstrukcji zrębowej, a ściany oszalowano pionowo z listowaniem. Na korpus kościoła składają się dwie części: jednonawowa z 1589 roku i trójnawowa z 1887 roku. Węższe prezbiterium zamknięte jest trójbocznie, przy nim znajduje się zakrystia.

Portal wejścia do zakrystii posiada półokrągły łuk nadwieszony – oba łuki pochodzą zapewne z 1589 roku. Nad nawą znajduje się baniasta wieżyczka sygnaturkowa z latarnią. Dwie wieże konstrukcji słupowo-ramowej o prostych ścianach posiadają izbice z ażurowymi ścianami wykończonymi na kształt galeryjek. Wieże zwieńczone są wysmukłymi hełmami ostrosłupowymi.

Późnobarokowe wyposażenie świątyni pochodzi głównie z drugiej połowy XVIII wieku. W ołtarzu głównym widnieje obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1520 roku.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Obyczaje
- Zabytki
- Zabytki sakralne