Startuj z nami!

www.czasnawypoczynek.pl

relaks, wypoczynek, zwiedzanie...

mapa polskich obiektów turystycznych
Regiony Polecane Kategorie Warto zobaczyć Oferty specjalne Dodaj obiekt

Prezentacja Mapa okolicy W pobliżu
Posąg Flory w Szczecinie
Plac Orła Białego, 70-562 Szczecin

Posąg Flory w Szczecinie
 
Barokowy pomnik przedstawiający rzymską boginię urodzaju i wiosny Florę znajdujący się na Placu Orła Białego. Wykonany z saksońskiego piaskowca około roku 1730 (inne źródła mówią o latach 80. XVIII w.) przez Johanna Georga Glumego według projektu Johanna Konrada Kocha.

W skład grupy figuralnej wchodzi postać Flory trzymającej kosz kwiatów wraz z dwoma puttami po obu jej stronach: jeden wspinający się po rogu obfitości, drugi układający kwiaty w koszu.

Początkowo pomnik wieńczył attykę Pałacu Grumbkowa, następnie przeniesiono go do pałacowego ogrodu. W 1906 trafił do Parku Żeromskiego jako ozdoba Domu Parkowego. Jesienią 1945 pomnik Flory, pozbawiony głowy i rąk oraz postaci kupidynków, znaleziono wśród gruzów na dziedzińcu muzeum przy ul. Staromłyńskiej.

W 1953 dokonano renowacji pomnika i ustawiono go na skraju Parku Żeromskiego. W latach 70. pomnik przeniesiono w pobliże Bramy Królewskiej, następnie na kilka lat ustawiony był przy skrzyżowaniu ulic Panieńskiej i Kuśnierskiej. W roku 1991, po gruntownej konserwacji, trafił na Plac Orła Białego.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Pomniki
- Sztuka
- Zabytki