Las znajduje się w Nowym Czarnowie, koło Gryfina. Tak dziwnego lasu nie ma w całej Polsce - w pobliskim Nowym Czarnowie, nieopodal elektrowni "Dolna Odra" rośnie
wyjątkowa przyrodnicza osobliwość - "Krzywy Las", choć niektórzy używają też nazwy "Las Bajkowy". Jest to
skupisko około 400 zdeformowanych sosen na obszarze 1670m2, rosnących w 22 rzędach. Tuż nad ziemią pień zamiast rosnąć pionowo - skręca pod kątem 90o i wygina się szerokim łukiem ku górze.
Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym.
Widok, jaki tworzą te drzewa jest niesamowity. Dookoła tego miejsca rosną proste sosny, wygląda więc na to, że ktoś kiedyś musiał się przyczynić do pokrzywienia drzew. Szacuje się, że lasek ten
został posadzony około 1930 roku. Czy deformacja sosen była zamierzona? Taki charakter krzywizn pni sosny pospolitej jest bardzo rzadko spotykany.
Widać na nich wyraźnie, że
powstały w wyniku mechanicznych uszkodzeń. Poziome pałąkowate wygięcia mają długość od jednego do trzech metrów. Nad łukiem pnie pną się już pionowo do góry. Sosny pomimo swojego wieku są stosunkowo niskie, nie ma wśród nich takiej, której wysokość przekroczyłaby 15 metrów. Oglądając pnie drzew można zauważyć, że
na początku zgięcia znajdują się stare sęki, a więc młode drzewka prawdopodobnie były nacinane przy bocznych gałązkach.
Liczba słojów w sękach mówi, że
zabiegi te były wykonywane na drzewkach około 7-10 letnich. Na temat powstania tego lasu niewiele wiadomo. Jednak istnieje wiele hipotez próbujących wytłumaczyć to
niezwykłe zjawisko. W gospodarce leśnej, a zwłaszcza w sztuce ogrodowej znane są przypadki specjalnego uszkadzania i późniejszej hodowli drzew nienaturalnie wygiętych do specjalnych zastosowań, na przykład do budowy łodzi, kadzi, mebli, sprzętów gospodarstwa domowego, a w końcu także ku ozdobie.
Sosny w podgryfińskim "Krzywym Lesie" zapewne także miały służyć potrzebom człowieka.
Zagadka "Bajkowego Lasu" czeka więc na rozwiązanie. Może udało by się odnaleźć jeszcze przedwojennego gajowego, lub kogoś z jego rodziny? Przed drugą wojną światową w lasach pomorskich panował wszak porządek, nie każdy mógł sobie pozwolić na jakąkolwiek ingerencję w drzewostan.
Dziś "Krzywy Las" administracyjnie
należy do Nadleśnictwa Gryfino, Leśnictwa Wełtyń. Drzewa zostały uznane za
pomnik przyrody. Zachowajmy je dla potomności. Do "Krzywego Lasu" dojedziemy najprościej od strony Gryfina. Przystanek PKS znajduje się tuż przy "Krzywym Lesie". Z miasta kierujemy się w stronę Chojny. Przed estakadą nad torami kolejowymi skręcamy w prawo w kierunku Nowego Czarnowa - elektrowni Dolna Odra.
Po dotarciu do dużego skrzyżowania w kształcie trójkąta, po prawej stronie stoi czteropiętrowy budynek. Zaraz za nim skręcamy w polną drogę. Po przejściu ok. 150 metrów należy iść dalej wzdłuż rurociągu ciepłowniczego, który niezbyt estetycznie odgradza las od terenu zabudowanego garażami i zajętego przez pracownicze ogrody działkowe.
"Krzywy Las" znajduje się za budynkiem, a wejść do niego można pod łukiem rurociągu tworzącym "bramę do lasu". Pamiętać należy, że miejsce to zasługuje na specjalną opiekę i troskę, bo jest jedyne w swoim rodzaju.